پایگاه خبری بهگزین (ویژه لوازم خانگی و آشپزخانه)
دارای مجوز از هیات نظارت بر مطبوعات و خبرگزاری ها
انجمن صنایع لوازم خانگی ایران به عنوان یک سازمان و تشکل غیر دولتی برای بهبود کیفیت، افزایش تولید و صادرات لوازم خانگی ایرانی تلاش می کند.

به گزارش بهگزین به نقل از پایگاه خبری اخبار نمایشگاه ها،این کوشش ها سبب شده تا صدها واحد تولیدی برای برطرف‌کردن نیازهای مصرف‌‌کنندگان ایرانی بکوشند و البته هزاران خانواده در کشورمان‌ به کار و کسب در این حوزه مشغول شوند.برگزاری نمایشگاه بین‌المللی لوازم خانگی از جمله برنامه های این انجمن برای رسیدن به اهداف مذکور است.
به مناسبت هفدهمین نمایشگاه لوازم خانگی گفت و گویی با دبیرکل این انجمن آقای انصاری انجام پذیرفته است که در ادامه باز نشر می شود:

در یک جمع‌بندی کلی، نمایشگاه امسال چه وضعیت و دستاوردهایی داشته است؟
نسبت به سال گذشته شاهد نزدیک به ۹ ‌درصد افزایش حضور کارخانجات و تولیدکنندگان داخلی بودیم. متراژ کل نمایشگاه امسل ۲۶ هزار و ۲۴۳ متر مربع است که عدد بسیار بالایی محسوب می‌شود و نسبت به سال گذشته در کل متراژ ۸٫۲ درصد افزایش یافته است. به تفکیک، از مجموع کل متراژ نمایشگاه، ۲۲ هزار و ۷۴۱ متر مربع ریالی است و شرکت‌های ایرانی و تولید‌کننده هستند و ۳ هزار و ۵۰۲ متر مربع خارجی هستند. تعداد شرکت‌های داخلی ۲۹۴ شرکت است که پارسال ۲۶۰ شرکت بود و در نتیجه ۱۳ درصد از نظر تعداد هم رشد داشته‌ایم. این موضوع نشان می‌دهد که واحدها زمینه‌ای را برای ارائه محصولاتی که مشتری‌محور باشد دارند و پیام حضور شرکت‌ها این است که توان ما در صنعت لوازم خانگی بالفعل شده است. 

شعار «زندگی شیرین ایرانی، در خانه زیبای ایرانی، با لوازم خانگی خوب ایرانی» در قالب نمایشگاه کاملاً تجلی پیدا کرده است؛ یعنی وقتی به‌جای لوازم ایرانی می‌گوییم لوازم خوب ایرانی، نشان می‌دهد که اعتقاد ما این است که مردم بیایند لوازم خانگی ایرانی و خارجی را ببینند و مقایسه کنند و لوازم خانگی باکیفیت ایرانی بخرند. این شعار در نمایشگاه در کنار افزایش متراژ و تعداد حضور شرکت‌ها، با وجود محصولات باکیفیت و متنوع کاملاً تجلی یافته است.

چه گروه‌هایی در این صنعت در نمایشگاه حضور پیدا کردند؟
سه گروه در نمایشگاه حضور دارند؛ یک گروه لوازم انرژی‌بر که شامل کلیه لوازم پخت و پز، سرمایشی و گرمایشی، لوازم خرد آشپزخانه و چرخ خیاطی می‌شود. گروه دوم شرکت‌های تولید‌کننده ظروف هستند و در نمایشگاه با انواع ظروف چینی، کریستال، بلور، تفلون و ملامین و… حضور دارند. بخش سوم هم قطعات است و خوشحالم بگویم غیر از کمپرسور یخچال، تمام قطعات را داخل کشور تولید می‌کنیم. باید تاکید کنم در بخش‌های مختلف بهترین نوع این محصولات در ایران تولید می‌شود. این موضوع را نه فقط از نمایشگاه که براساس بازدیدی که به طور مرتب از کارخانجات دارم می‌گویم.

ویژگی متمایز برپایی نمایشگاه لوازم خانگی را در چه می‌دانید؟
امروزه نمایشگاه لوازم خانگی به ابزاری بدل شده که مردم بیایند و محصولات را ببینند، مقایسه کنند، نقاط ضعف و قوت را مطرح کنند. تولیدکنندگان ما بر این اعتقاد هستند که نگاه مردم و طرح نقاط قوت و ضعف می‌تواند سبب بهبود عملکرد آن‌ها شود. این نمایشگاه در واقع محملی برای برخورد اندیشه‌ها و در ادامه مقایسه با کالاهای خارجی شده است. همچنین امکان تحقیق عالمانه درباره صنعت لوازم خانگی در این نمایشگاه فراهم است. نکته بسیار مهم دیگر این که فضایی برای مذاکرات تجاری به وجود آمده است. اگر از غرفه‌ها بازدید کنید، می‌بینید که میز تجاری ایجاد شده و علاوه بر مصرف‌کنندگان، خریداران عمده و تجار لوازم خانگی و هیات‌‌های تجاری در حال مذاکره هستند. در بازدیدی هم که با مقامات، وزیر و مسئولان مختلف از سالن‌ها داشتم متوجه شدم تمام مدیران شرکت‌ها با فروشندگان عمده پای میز مذاکره هستند. این خودش نشان‌دهنده تعمیق ارتباط میان محصولات لوازم خانگی ایرانی و فروشندگان است.

برای برپایی هر چه بهتر نمایشگاه، چه تمهیداتی اندیشیده شده بود؟
برای شکل‌گیری این نمایشگاه هر سال حدوداً ۱۵ روز پیش از نمایشگاه همایشی برگزار می‌کنیم. امسال هم این رویداد را در اتاق تهران برگزار کردیم و سه پانل در آن تشکیل شد که شامل پانل‌ها شامل صنعت، صادرات و روابط عمومی بود. پانل صنعت با حضور مدیران واحدها و رییس کمیسیون صنعت اتاق ایران برپا شد. در پانل صادرات از آقای دکتر مولودی معاون سازمان توسعه تجارت دعوت کردیم و ایشان هم با نگاه به صادرات مسائلی را مطرح کرد و به پرسش‌ها پاسخ گفت. روابط عمومی هم قطعا یک محور مهم است و هر واحدی نیاز به یک روابط عمومی علمی، با تجربه و توانا در ایجاد ارتباط میان مردم و کارخانه دارد. آن فضای همایش کاملا در محیط نمایشگاه متجلی شد و هر سه بُعد را مشاهده می‌کنیم.

در امر صادرات و حضور در بازار جهانی لوازم خانگی چه چشم‌اندازی داریم؟
استراتژی‌های انجمن در چند سال گذشته افزایش تولید، توسعه بازار و افزایش صادرات است. این موارد همه لازم و ملزوم هم هستند. امروز تولیدات ما باید صادرات‌گرا باشد. اگر تولیدکننده‌ای تنها به تقاضای بازار داخل بسنده کند، حتماً شکست می‌خورد چون در دنیای امروز دیگر مرزها برداشته شده و نمی‌توانیم جلوی ورود کالاهای خارجی را بگیریم. پس باید بخشی از تلاش ما روی صادرات باشد و این کار در کنارش مزیت‌هایی مانند افزایش کیفیت هم به وجود می‌آورد.

امسال هم شاهد حضور هیات‌های خارجی در این نمایشگاه هستیم. این حضورها چه دستاوردهایی به همراه دارد؟
ما هرساله هیات‌های مختلفی را برای حضور در نمایشگاه دعوت می‌کنیم. به عنوان مثال دیروز با هیات افغانستانی صحبت کردم و به آن‌ها گفتم بروید کالای ایرانی را ببینید و در کنارش مقررات کشور خودتان را بررسی کنید و ببینید زمینه‌های انتقال ارز و وضعیت تعرفه‌ها چه‌طور است. وقتی می‌شنوم چین به بازار آن‌جا ورود پیدا می‌کند چرا ایرانی‌ها به همان نسبت وارد آن بازار نمی‌شوند. از آن‌ها خواستیم آن‌چه از قوانین و مقررات داخلی‌شان هست یا قوانین و مقررات ما موانعی ایجاد کرده به ما بگویید. پس برای این که بازدید هیات‌های خارجی از نمایشگاه مفید باشد، تنها تماشای تولیدات مفید نیست و باید ارتباطات بیش‌تری به وجود آید و در صدد رفع مشکلات بر بیاییم. قوانین‌مان را ما باید به گونه‌ای تدوین کنیم که برای صادرات کالای ما به افغانستان مانعی نباشد و متقابلاً باید قوانین افغانستان را هم بررسی کنیم.

به نظر شما چرا بازار آن‌جا از جنس چینی استقبال می‌کند؟
به ما می‌گویند کالای چینی از تولیدات شما ارزان‌تر است. در مورد صادرت ما دو محور کیفیت و قیمت داریم. باید به مقررات خودمان و محیط کسب و کاری که در کشور هست نگاه دوباره‌ای کنیم و تلاش شود تا زمینه برای تولید با ارزش افزوده و کاهش قیمت تمام‌شده ایجاد شود. اگر مواد اولیه اساسی ما مرتب افزایش قیمت داشته باشد، اگر ناچار شویم تسهیلات بانکی را با سود ۲۰ تا ۳۲ درصد بگیریم، آیا تولیدکننده ما می‌تواند تولید رقابتی از نظر قیمت داشته باشد؟ پس باید ساختار قانون‌گذاری و قوه مجریه به دنبال این باشند که زمینه برای تولیدکننده در جهت ارزش افزوده بیش‌تر و کاهش قیمت فراهم شود. در آن بخش که به کیفیت مربوط می‌شود، ما از تولیدکننده انتظار داریم تمام تلاش خود را انجام دهد، از سوی دیگر باید هم‌زمان محیط کسب و کار مناسبی فراهم شود تا این تولید باکیفیت با قیمت جهانی عرضه شود.

علاوه بر هیات افغانستان، از کشورهای دیگر هم حضور داشتند؟
بله. چندی پیش نمایشگاهی در سوریه بود و انجمن هم در آن شرکت کرد و بسیار مورد استقبال قرار گرفت و تجار آن‌جا از هفته گذشته به ایران آمدند. از کارخانجات بازدید کردند و به نمایشگاه هم آمدند و منتج به عقد قراردادهایی برای خرید از ایران شده است. 

در بازدیدهایی که از غرفه‌های نمایشگاه داشتید، حال و هوای صنعت لوازم خانگی ما چه‌گونه است و به نظر شما این رشد نمایشگاهی نشان‌دهنده چیست؟ آیا برای خروج از رکود به نمایشگاه آمده‌اند؟
این که ما هنوز در رکود هستیم یک واقعیت است. اگر شرکت‌های ما نسبت به گذشته حضور کمی و کیفی بهتری در نمایشگاه دارند، یکی از دلایلش این است که در وضعیت رکود نمایشگاه را به ابزاری برای جلب بیش‌تر خریداران بدل کنند. این موضوع در نمایشگاه نمایان است و شرکت‌ها برنامه‌ریزی مفصلی برای حضور در نمایشگاه داشته‌اند.

اگر بخواهیم دستاورد نمایشگاه را به‌طور خلاصه بگویید، به چه نکته‌ای اشاره می‌کنید.
نمایشگاه به ایجاد باور، تعمیق این باور و در نهایت تبدیل آن به ‌فرهنگ استفاده از لوازم خانگی خوب ملی و ایرانی بسیار کمک کرد.
نوع مطلب : مصاحبه، 
برچسب ها : انجمن صنایع لوازم خانگی، کالای ایرانی،
لینک های مرتبط : اخبار نمایشگاه ها،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic