پایگاه خبری بهگزین (ویژه لوازم خانگی و آشپزخانه)
دارای مجوز از هیات نظارت بر مطبوعات و خبرگزاری ها
وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای سیاست‌های اقتصادی کشور ایجاد رونق در بازار لوازم خانگی را در دستور کار خود قرار داده و به همین دلیل طرح خرید اعتباری لوازم خانگی را تدوین شد. اما تحقق این هدف نیازمند حمایت بانک مرکزی بود که پس از بررسی مورد تایید این بانک قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار بهگزین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی روزنامه صمت،کارشناسان و دست‌اندرکاران صنعت لوازم خانگی معتقدند: طرح خرید لوازم خانگی با کارت اعتباری، طرحی بود که می‌توانست صنعت لوازم خانگی کشور را از رکود خارج کرده و حتی رونق را به آن بازگرداند در نتیجه برای اجرای موفقیت‌آمیز این طرح «نشان»های داخلی دست به‌دست هم داده و برای بازگشت رونقی دوباره به صنعت لوازم خانگی عزم خود را جزم کرده و در این راه پیشقدم شدند اما نگرانی‌های بانک مرکزی برای ارائه تسهیلات کار دست تولید داد.

عباس هاشمی مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این باره می‌گوید: طرح خرید لوازم خانگی با کارت اعتباری طرحی مدون و برنامه‌ریزی شده در راستای حمایت از تولید داخل و خروج واحدهای تولیدی از رکود بود. وی ادامه می‌دهد: براساس این طرح باید ۴۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار از سوی بانک مرکزی برای اجرای این طرح به بازار تزریق می‌شد تا صنعت لوازم خانگی از رکود خارج شده و تغییراتی در وضعیت تولید و بازار لوازم خانگی حاصل شود اما این اتفاق نیفتاد.

مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به انتقاد رییس بانک مرکزی مبنی بر این که علت شکست طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی به دلیل ترکیب کالاهای انتخاب شده بی‌کیفیت توسط وزارت صنعتَ، معدن و تجارت بود، می‌گوید: کالاهای انتخاب شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از بهترین «نشان»های ایرانی بوده و کالاهای انبار شده در بازار بیانگر رکود صنعت لوازم خانگی است. در نتیجه این طرح برای خروج صنعت لوازم خانگی ایران از رکود بوده در غیراین صورت نیاز به اعتبارات بانک مرکزی نبود.

 این مقام مسئول در ادامه با اشاره به این که وزارت صنعت، معدن و تجارت برای انتخاب کالاهای داخلی و فروش آن به خریداران تمامی معیارها را رعایت کرده است می‌افزاید: انتخاب کالاهای عنوان شده دارای پروانه بهره‌برداری و مجوز استاندارد ایمنی مورد تایید این وزارتخانه بودند. و حتی خدمات پس از فروش نیز داشتند.

به گفته وی، تمامی فاکتورهای مورد نظر برای ارائه کالاهای با کیفیت در این طرح و همچنین ابعاد مختلف تاثیر این طرح بر افزایش تولید این صنعت، مورد بررسی کارشناسانه این وزارت قرار گرفته بود.

در راستای تایید سخنان مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت حمید رضا غزنوی، سخنگوی کانون انجمن‌های تولیدکننده لوازم خانگی ایران خاطرنشان می‌کند: این طرح یکی از بهترین اقدامات در جهت تحریک تقاضای موثر و مولد در این صنعت بود که در صورت اجرای آن، تولید صنعت لوازم خانگی کشور دچار تحول می‌شد.

وی در ادامه با اشاره به این‌که اجرای این طرح می‌توانست منجر به ایجاد اقتصاد مولد شود می‌گوید: تمامی کشورهایی که به نوعی با رکود مواجه شدند این راهکار را به عنوان راه نجات خود اجرایی کردند و از رکود با موفقیت خارج شدند. به طور مثال کشور چین و برخی از کشورهای اروپایی نرخ بالاتر اقدام به خرید کالاهای تولیدی داخل خود با کرده و آنها را به شکلی ارزان و اقساطی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دادند چرا که کارشناسان اقتصادی این کشورها به این نتیجه رسیده بودند که تنها راه خروج از رکود با کمترین آثار، اجرای طرح‌هایی شبیه به آن چه که قرار بود در مورد لوازم خانگی اجرایی شود بود.

غزنوی در ادامه با اشاره به این که در این طرح امکان تخطی وجود نداشته و یک مسیر مستقیم است می‌گوید: این‌که گفته می‌شود وام خرید برای محصولات لوازم خانگی منجر به ایجاد نقدینگی می‌شود که این دروغی بیش نیست چراکه مسیر این پول مشخص بوده و مستقیم به تولید می‌رسید. درنتیجه جای هیچ گونه نگرانی نبود.

سخنگوی کانون انجمن‌های تولیدکننده لوازم خانگی ایران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این‌که متاسفانه در این طرح به گونه‌ای رفتار شد که طرح شکست بخورد خاطرنشان می‌کند: طرح یاد شده بسیار جامع و کامل بود اما اطلاع‌رسانی در این باره از سوی نهادهای دست‌اندرکار بسیار ناچیز و ناقص عنوان شد. وی، سخنان رییس بانک مرکزی را علیه مردم و تولید دانسته و می‌افزاید: هیچ جنس بی‌کیفیتی در انبارها نیست بلکه تمامی آنها از نشان‌های معروف تولید داخلی هستند که نیازمند ارائه تسهیلات برای خروج از رکود بودند. ین تسهیلات مالی می‌توانست بازار داخل را تحریک کند و رونق را به آن بازگرداند.

غزنوی در ادامه با بیان این که اگر هم رکودی در بازار تولید است علت را باید بانک مرکزی توضیح دهد بیان می‌کند: امروز صنعت لوازم‌خانگی ایران قابل رقابت با بسیاری از صنایع مشابه در بازارهای جهانی است در نتیجه چطور می‌توان گفت کالاهای موجود در انبارها، بی‌کیفیت هستند.

وی همچنین به نقش سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به عنوان عامل بازدارنده اجرای موفق این طرح اشاره کرده و می‌گوید: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای اجرای این طرح، جامعه هدف را محدود کرد و استفاده از این تسهیلات منوط به کارکنان وزارت آموزش و پرورش، کارکنان تامین اجتماعی وبازنشستگان کشوری شد و همین فاکتور یکی از مهم‌ترین علل شکست این طرح محسوب می‌شود.

بر اساس این گزارش ، ‌۲۸ مهر سال گذشته بود که شورای پول و اعتبار در هزار و دویست و هشتمین جلسه خود در راستای تحقق اهداف دولت تدبیر و امید برای ایجاد تحرک در اقتصاد، حمایت از تولیدکنندگان داخلی و ایجاد فضای رقابتی بین آنها در فروش محصولات داخلی، اعطای تسهیلات به بنگاه‌های تولیدی و خودروسازان و سازندگان ماشین‌آلات کشاورزی را از طریق تسهیلات خرید دین و مرابحه مصوب کرد. در بند «ج» آن اعطای تسهیلات خرید کالاهای مصرفی بادوام ایرانی منتخب از طریق صدور کارت خرید کالای ایرانی مدنظر قرار گرفت.

کارت خرید کالای ایرانی نیز ابزاری اعتباری عنوان شد که از سوی بانک‌های کشور برای عموم مردم که درآمد مشخص و ثابتی دارند صادر شود و دارنده آن بتواند تا سقف تعیین شده که متناسب با درآمد ماهانه و حداکثر معادل یکصد میلیون ریال است کالاهایی را که فهرست آنها از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین شده خریداری کند.

 در نهایت شانزدهم آبان بود که بر اساس اطلاعیه مشترک بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت طرح خرید کالای ایرانی کلید خورد و در نهایت ابتدای دی سال جاری به عنوان زمان پایان صدور این کارت‌ها در نظر گرفته شد. این در حالی است که متقاضیان می‌توانند تا پایان سال جاری از کارت‌های مورد نظر استفاده کنند.

تمدید صدور کارت اعتباری تا پایان اسفند
اجرای طرح وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای حمایت از تولیدکنندگان لوازم خانگی نیازمند تامین نقدینگی مورد نیاز است تا بدین ترتیب گامی موثر در راستای حمایت از تولید برداشته شود اما تاکنون این اقدام انجام نشده ولی این روزها مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی خبر خوشی برای فعالان عرصه تولید لوازم خانگی دارد.

علی‌اصغر میرمحمدصادقی از آغاز رایزنی با رییس‌کل بانک مرکزی برای تمدید زمان صدور کارت اعتباری خرید کالای ایرانی تا پایان اسفند خبر داده و می‌گوید: ۴۲۰۰میلیارد تومان منابع در اختیار ۳ بانک قرار خواهد گرفت. مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی می‌افزاید: مدت زمان صدور کارت اعتباری خرید کالای ایرانی تا پایان آذر تدارک دیده شده بود، اما در حال رایزنی با رییس‌کل بانک مرکزی برای تمدید زمان صدور این کارت‌ها تا پایان اسفند امسال هستیم.

وی تصریح کرد: نقش بانک مرکزی و بانک‌های عامل در اجرای طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی، فقط تامین منابع است و اصل اجرای طرح و تعیین گروه‌های هدف، از جمله تصمیمات تیم اقتصادی دولت است و کار تامین منابع از محل منابع بانک مرکزی نقش اصلی این بانک است. 

به گفته میرمحمدصادقی، اینکه بانک‌ها عنوان کنند که برای اجرای این طرح، منابع مالی لازم را نداشته‌اند، اصلا مطرح نبوده؛ چراکه تامین منابع، از سوی بانک مرکزی انجام شده و بانک‌ها فقط کارگزار بوده‌اند و کارمزد خود را دریافت کردند؛ بنابراین مشکلی از لحاظ تامین منابع وجود نداشته است.

وی اظهار می‌کند: اینکه فروش کالاهای خارجی در این طرح انجام شود، از سوی بانک مرکزی پذیرفته شده نیست زیرا منابع پرقدرت بانک مرکزی فقط برای تولید داخلی و حمایت از آن در نظر گرفته شده است؛ ضمن اینکه هدف ما این بود که فقط کالاهای ایرانی که می‌توانند با خارجی‌ها رقابت کنند، در این صحنه حضور داشته‌اند.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی خاطرنشان می‌کند: بعد از ۳۰ تیر امسال، مهلت صدور کارت‌های اعتباری تا ۳۰ آذر تمدید شد و ۴۲۰۰ میلیارد تومان منابع در اختیار ۳ بانک قرار گرفت تا بتوانند کارت‌های اعتباری را برای متقاضیان صادر کنند؛ هم‌اکنون هم ما در تلاش هستیم تا صدور کارت را تا دو ماه دیگر تمدید کنیم؛ این در شرایطی است که بانک مرکزی مایل است کارت خرید کالای ایرانی رونق گرفته و جای تسهیلات خرد را بگیرد تا رونق داخلی نیز از این راه ایجاد شود.

کلام آخر
همیشه برای اجرای هر طرحی موافقان و مخالفانی برای آن متصور می‌شود اما این‌که با چه روشی می‌توان از بحران رکود خارج شد نیاز به مشارکت مسئولان و حمایت مالی از صنعت کشور دارد. کارت اعتباری خرید لوازم خانگی با ارائه تسهیلات از سوی بانک مرکزی می‌توانست بخش تولید را دستخوش تحولات خوشایندی کند. طرحی که با حمایت تمام قد بانک مرکزی می‌توانست ارزش افزوده در بخش تولید را بهبود ببخشد اما بنا بر دلایلی این اتفاق نیفتاد.

نوع مطلب : گزارش، 
برچسب ها : کارت اعتباری،
لینک های مرتبط : صمت،
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic