پایگاه خبری بهگزین (ویژه لوازم خانگی و آشپزخانه)
دارای مجوز از هیات نظارت بر مطبوعات و خبرگزاری ها
سمینار آموزشی بررسی علل حوادث مسمومیت و مرگ های خاموش با گاز مونو کسید کربن و راهکارهای پیشگیری از حوادث برگزار شد. در این سمینار دو روزه که با همت انجمن جامعه ایمن کشور و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان برگزار شد، کارشناسان مربوطه مباحث مربوط به ایمنی در برابرگاز مونوکسید کربن را بررسی کردند.به گزارش خبرنگار بهگزین به نقل از نشریه اتحادیه لوازم خانگی،دکتر نوفرستی عضو شورای سیاستگذاری جامعه ایمن کشور از جمله سخنرانان این سمینار بود.تب یین و شفاف سازی علل حوادث منجر به مسمومیت و مرگ های خاموش، معرفی و راهکار های اصلی و ریشه ای پیشگیری از حوادث و آگاه سازی و حساس سازی و افزایش سطح انتظارات از ایمنی ساختمان ها از جمله اهداف برگزاری این سمینار بود.

طی چند سال اخیر مجهز بودن برخی از بخاری ها به سیستم ODS مطرح شده و بعضا" این سیستم به گونه ای تبلیغ و معرفی می گردد که تصور می شود این سیستم، سیستمی با  ایمنی کامل برای پیشگیری از مرگ خاموش ناشی از گاز CO است، درحالیكه این تصور یا انتظار خطرناك است.

لازم است به اطلاع همه کارشناسان، مردم، مسئولین و حتی تولیدکنندگان بخاری ها برسانیم، این تصور غلط را برای همیشه از ذهن خارج کنیم که اگر بخاری ها دارای سیستم ODS باشند دیگرازگرفتگی اتفاق نمی افتد. این فرض غلطی است که تاکنون جان عده ای را به علت همین تصور غلط  گرفته است.

سیستم ODS نسبت به کاهش سطح اکسیژن حساس است و اگر سطح اکسیژن که در حالت معمول حدود % 21 است به کمتر از % 18 برسد عمل می کند و بخاری خاموش می شود. این سیستم بعنوان یک "سیستم ایمنی مکمل" خوب است و قابل زیر سوال بردن نبوده و این توضیحات نیز برای زیر سوال بردن آن نیست بلکه هدف معرفی نقش و عملکرد واقعی این سیستم ایمنی است.

اما فکر نکنیم این سیستم فرشته نجات در برابر گاز گرفتگی است. حوادثی در کشور رخ داده که گازگرفتگی در جایی اتفاق افتاده که بخاری مجهز به این سیستم وجود داشته و حتی به درستی در زمان تعریف شده برای آن عمل کرده است اما قبل از عمل کردن این سیستم و خاموش شدن دستگاه، یک یا چند نفر قربانی گاز CO شده اند.

آیا سیستم ODSاشکال داشته و مقصر است؟ خیر! پس چرا؟سیستم ODS را بهتر بشناسیم:
واحد سنجش سطح اکسیژن "درصد" است اما واحد سطح گاز منواکسید کرین که به قاتل نامرئی یا قاتل خاموش لقب گرفته، PPM (Part Per Milion)
یعنی "در میلیون" است. بدین ترتیبppm10000=1%

یعنی اگر سطح اکسیژن خانه فقط % 1 کاهش یابد و از % 21 به % 20 برسد اما اگر خدای نکرده -بعلت عدم استفاده صحیح و ایمن از وسایل گرمایشی، دودکش های غیر استاندارد، جداشدن دودکش از وسیله گازسوز یا از دیوار یا از اتصالات دودکش، عدم کارکرد صحیح دودکش و ...- جای این یک درصد را گاز CO یا همان قاتل نامرئی یعنی منواکسید کربن بگیرد (یعنی ده هزار PPM )، ظرف كمتر از 2 دقیقه قربانی می گیرد.

این درصورتی است كه هنوز سطح اكسیژن مث ال" در حد % 20 است و هنوز قرار نیست سیستم ODS عمل کند. در یک کلام، سیستم ODS حساس نسبت به انتشار گاز منواکسید کربن نیست .

ارتباط بخاری های بدون دودکش با موضوع بحث:
همانگونه كه در بالا اشاره شد، این مقوله درپی نفی یا زیر سوال بردن سیستم ODS یا بخاری های مجهز به این سیستم نیست و حتی بخاری های بدون دودکش مجهز به سیستم ODS را نیز نفی نمی كند. بلکه هدف این نوشتار، شفاف کردن و تب یین نقش واقعی این "سیستم ایمنی مفید" است تا انتظار یا تصور اشتباهی از آن نداشته باشیم و بدلیل این تصور اشتباه و استفاده غیرایمن از این وسیله استاندارد، دچار حادثه نشویم.

بخاری بدون دودکش دارای استاندارد ملی ایران بوده و راندمان حرارتی بسیار بالایی دارند و استفاده از آن در دنیا رایج است اما باید درنظر داشت که مطابق استاندارد این محصول و توضیحاتی که روی برچسب روی بدنه بخاری و راهنمای استفاده آن توسط تولیدکننده ارائه شده است، بخاری بدون دودكش فقط در جایی می تواند استفاده شود که جریان مستمر هوا وجود دارد مث ال" مغازه ها و ... که درب بصورت مستمر باز و بسته می شود که در اینصورت خطر گازگرفتگی وجود ندارد.

علت "بدون دودكش" بودن آن نیز ظرفیت حرارتی پایین آنهاست كه به همین جهت در طبقه بندی وسایل گازسوز در استانداردهای ملی و بین المللی در گروه A قرار دارد.

در استفاده از هر وسیله حرارتی، باید به شرایط و نحوه استفاده و نگهداری از آن بطور كامل توجه کامل داشت و نباید تصور کرد که هر کالای استاندارد،مناسب استفاده در هرجا و هر شرایطی است. مشکل اینجاست که ما تصور کنیم این دستگاه بواسطه داشتن ODS ما را از مرگ خاموش نجات می دهد و با این تصور غلط، این بخاری استاندارد را در اتاق خواب یا فضای بسته استفاده کنیم و منجر به حادثه گازگرفتگی شود.

در اینصورت، علت این حادثه، نقص بخاری یا ضعف سیستم ODS و عمل نكردن آن نیست بلكه اشتباه در نحوه استفاده از این نوع بخاری است.

سنسور حرارتی كلاهك تعدیل وسایل گازسوز:
خوشبختانه از دو سال گذشته، بر اساس استانداردهای به روز شده وسایل گازسوز، سیستمی تحت عنوان "سنسور حرارتی کلاهک تعدیل" در همه بخاری ها و آبگرمکن ها الزامی شده است.

نحوه عملکرد این سنسور به این گونه است که اگر دودکش ساختمان خوب کار نکند و دود یا محصولات احتراق به داخل محصول پس بزند، دمای کلاهک تعدیل از حد مجاز تعریف شده در استاندارد، بالاتر می رود و سنسور، فرمان قطع جریان گاز و خاموش کردن وسیله گازسوز را می دهد.

البته جای تاسف است که بعلت اشکالات اساسی دودکش های ساختمان ها، برخی از مردم یا سرویسکاران غیر مجاز، این سنسور را قطع می کنند.

این درحالیست که خاموش شدن وسیله گازسوز توسط این سیستم یا سنسور حرارتی، هشداری برای آنهاست که دودکش وسیله گازسوز )رابط ها و اجزای دودكش داخل ساختمان و یا اجزای دودكش های داخل دیوار و یا بخش بیرونی ساختمان و یا کلاهک بالای پشت بام( اشكال داشته و مکش مناسب ندارد و یا مکش آن مختل شده و باعث شده محصولات احتراق به داخل وسیله گازسوز پس بزند و در نتیجه جان ساکنین آن محل در خطر مرگ شدیدا" است.

توصیه ها و راهکارهای پیشنهادی:

همه می دانیم كه راهكار اصلی پیشگیری از حوادث گاز گرفتگی و مرگ خاموش در ساختمان ها، حل ریشه ای مشكلات و معضلات اساسی دودكش های ساختمان ها در مرحله طراحی و اجرای ساختمان است چون عامل بیش از % 80 حوادث مرگ خاموش، نقش در عملكرد دودكش ساختمان ها یعنی نداشتن دودكش استاندارد با مكش مناسب مستمر است. در كنار این عامل اصلی، تهویه هوا و جریان هوای تازه نباید فراموش شود و نباید با بستن تمام منافذ ورود هوای تازه به واحد مسكونی ، تهویه هوا مختل شود.

جای صحبت و حرف زیاد است چون عوامل تاثیرگذار بر حوادث گازگرفتگی بسیار گسترده است اما در نظر داشته باشیم كه با توجه به وضعیت نامناسب دودكش های ساختمان ها و در نظر داشتن بیش از 20 میلیون واحد مسكونی موجود، توجه ویژه به رعایت ملاحظات و نكات ایمنی و راهكارهای ارتقای سطح ایمنی در ساختمان ها برای كاهش خطر گاز گرفتگی بسیار ضروری است.

 حتی اگر وسیله گازسوز علاوه بر سیستم ODS مجهز به سیستم سنسور دود یا کلاهک تعدیل نیز باشد بازهم نباید خیالمان از بابت گازگرفتگی راحت باشد. چون اگر دود یا محصولات احتراق، از محل اتصالات دودکش داخل ساختمان به محیط خانه انتشار یابد، سنسور حرارتی كلاهك تعدیل یا سنسور دود، عمل نخواهد کرد. لذا توصیه تکمیلی استفاده از سیستم های هشدار دهنده نشت گاز مونواكسید كربن CO Detector و حتی سیستم های قط کننده جریان گاز -البته از نوع استاندارد آن- است.

خوشبختانه بعد از چند سال تلاش و پیگیری سازمان ملی استاندارد، شركت ملی گاز ایران و كارگروه پیشگیری از مرگ های خاموش، با ایجاد بستر آزمون و تایید آزمایشگاه مرجع برای تست آزمون مربوطه، استاندارد این محصول اجباری اعلام شده است. لذا توصیه می شود حتما" از نوع استاندارد آن استفاده شود.

همچنین بر اساس مباحث 17 و 14 مقررات ملی ساختمان بهتر آنست که -بویژه در واحدهای مسکونی کوچک تعریف شده یعنی زیر 60 متر و حتی ساختمان های عمومی بالای 10 واحد- از سیستم های گرمایشی دارای دودکش دوجداره و با محفظه احتراق بسته یا سیلد استفاده کنیم تا هوای خانه توسط وسیله گازسوز مصرف نشود بلکه هوا را از خارج ساختمان بگیرد. )بخاری هرماتیک، آبگرمکن و پکیج روم سیلد با دودکش دوجداره فن دار(. توصیه اکید اینست که در واحدهای مسکونی که از پنجره دوجداره استفاده می شود، حتما از سیستم های حرارتی با محفظه احتراق بسته استفاده شود.


نوع مطلب : گزارش، 
برچسب ها : بخاری، گازسوز،
لینک های مرتبط : اتحادیه لوازم خانگی،
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو