پایگاه خبری بهگزین (ویژه لوازم خانگی و آشپزخانه)
دارای مجوز از هیات نظارت بر مطبوعات و خبرگزاری ها

مدیرکل صنایع لوازم خانگی وزارت صنعت با تأکید بر اینکه وزیر صنعت درخواستی برای بخشش جریمه ۳ هزار میلیارد تومانی برند کره‌ای نداشته است، گفت: گمرک پذیرفت که پرونده مورد بازنگری قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار بهگزین به نقل از خبرگزاری فارس،عباس هاشمی در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی  مبنی بر اینکه آیا گمرک به نامه وزیر صنعت در مورد بخشش جریمه برند کره‌ای  پاسخ داده است؟ اظهار داشت: وزیر صنعت درخواستی برای بخشش جریمه برند کره‌ای نداشته است بلکه درخواست بازنگری در پرونده را داشته است.

هاشمی تأکید کرد: در کجای نامه وزیر تقاضای بخشش مطرح شده، مگر بنگاه خیریه است که تقاضای بخشش خطا را کند؟

مدیرکل صنایع لوازم خانگی با بیان اینکه در نامه وزیر صنعت اشاره‌ای به بخشش نشده بود، افزود: باید ببینیم اهداف رسانه ای شدن این موضوع چه چیزی بوده است؟

وی با بیان اینکه شرکت کره‌ای اعتقادی به انجام تخلف ندارد، گفت: ما معتقدیم این موضوع در یک فضای منطقی مورد بررسی قرار گیرد و اگر اعتراضی وجود دارد، مراجع ذی ربط برای رسیدگی به این موضوع در کشور وجود دارد.

هاشمی با اشاره به اینکه پرونده هنوز باز است،گفت: شرکت کره‌ای در حال افزایش عمق ساخت داخل است و با فشار وزارت صنعت قرار بود به گام اول تولید دست یابیم.

به گفته وی، انتقال تکنولوژی یک‌شبه امکان پذیر نیست.

مدیرکل صنایع لوازم خانگی وزارت صنعت با طرح این سوال که به فرض محال اگر تخلفی هم اتفاق افتاده باشد، آیا رقم باید روی 3 هزار میلیارد گرد شود؟ گفت:وزیر صنعت در شأن و جایگاهی نیست که بخواهد از یک واحد به خصوص حمایت کند، بلکه وزارت صنعت حامی همه تولیدات داخلی است.

وی با طرح این سوال که رقم 3 هزار میلیارد تومانی از کجا آمده است، گفت: در فضایی که به دنبال جذب سرمایه های خارجی هستیم یک دفعه می‌گویند یک موضوعی مال 3 سال پیش بوده است، وزیر صنعت هم به عنوان مسؤول بخش صنعت کشور موضوع را پیگیری می کند.

* نظر گمرک وحی مُنزل نیست.

در ادامه این نشست محمدرضا شهیدی دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری نیز در این مورد گفت:‌ نظر گمرک قطعی، وحی مُنزل و اجرایی نیست بلکه کمیسیون‌های گمرک، تجدید نظر گمرکی و دیوان عدالت اداری باید در این مورد نظر دهند.

هاشمی مدیرکل صنایع لوازم خانگی وزارت صنعت در ادامه این نشست با اشاره به بالا بودن قیمت تمام شده لوازم خانگی تولید داخل گفت: در برخی موارد محصولات داخلی غیررقابتی هستند که باید بیشتر در این زمینه کار شود.

وی ناکافی بودن تحقیق و توسعه در بنگاه‌های تولیدی و ضعف در واحدهای تولید قطعات لوازم خانگی در کشور را از جمله نقاط ضعف این صنعت عنوان کرد و گفت:‌بازار بالقوه‌ای در اطراف ایران برای صادرات لوازم خانگی وجود دارد که باید برای آن برنامه‌ریزی شود.

هاشمی از تهیه طرح تجمیع واحدهای تولیدی و ایجاد ظرفیت‌های اقتصادی در صنعت لوازم خانگی خبر داد و گفت:‌این طرح به وزیر صنعت ارائه شده که بر اساس آن 7 یا 8 محور تجربه شده در دنیا مورد بررسی قرار گرفته است. 

وی با اشاره به تدوین استراتژی صنعت لوازم خانگی گفت:‌بر این اساس تا سال 1404 حداقل یک برند بین‌المللی قوی در صنعت لوازم خانگی خواهیم داشت. 

هاشمی همچنین در مورد وضعیت تولید لوازم خانگی در کشور طی 8 ماهه امسال گفت:‌ در این مدت یک میلیون و 800 هزار دستگاه لوازم خانگی کوچک تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل دو درصد کاهش داشته است. 

وی تصریح کرد: طی 8 ماهه امسال تولید کولر آبی با کاهش 4 درصدی، بخاری گازی با افزایش 6.5 درصدی، اجاق گاز با افزایش 3.5 درصدی و یخچال با رشد 3.2 درصدی همراه بوده است. 

وی تصریح کرد:‌ در این مدت ارزش صادرات لوازم خانگی به صورت CBU به 170 میلیون دلار رسید و 485 میلیون دلار واردات نیز صورت گرفته است که 75 درصد آن به کولر گازی اختصاص داشته و در حال برنامه‌ریزی برای تولید این محصول در داخل هستیم.

* وزارت صنعت  کارگروه بررسی قیمت تمام شده تولید تشکیل دهد.

همچنین محمد طحان‌پور رئیس اتحادیه لوازم خانگی در این نشست خبری با اشاره به اینکه 27 شرکت فعال در صنعت لوازم خانگی دارای مجوز از شرکت مادر خارجی بوده‌اند،‌گفت: اخیراً نیز 18 شرکت به این تعداد اضافه شده است و هیچ انحصار و رانتی در کار نبوده است. 

وی همچنین در واکنش به صحبت‌های مطرح شده از سوی مدیرکل صنایع لوازم خانگی وزارت صنعت مبنی بر اینکه لوازم خانگی داخلی به دلیل قیمت تمام شده بالا قابلیت رقابت با محصولات خارجی را ندارند،‌گفت:‌ به جای این حرف‌ها کارگروهی تشکیل دهید که دلیل بالا بودن قیمت تمام شده لوازم خانگی داخلی را بررسی کنند. 

وی تصریح کرد:‌با وجود برخورداری ایران از منابع مس، فولاد، آلومینیوم، قیمت تمام شده محصولات داخلی بالا است که باید دلیل آن مشخص شود.

* رکود در صنعت لوازم خانگی.

در ادامه این نشست بحث‌هایی در مورد عدم موفقیت طرح کارت اعتباری کالا مطرح شد که شهیدی در این مورد اظهار داشت:‌ هیچ طرح بهتر از این طرح نمی‌تواند در صنعت لوازم خانگی رکود ایجاد کند. 

وی ادامه داد: با وعده‌هایی که برای پرداخت تسهیلات داده شد،‌مردم برای خرید لوازم خانگی دست نگه داشتند و بهتر از این نمی‌شد در صنعت لوازم خانگی رکود ایجاد کرد. 

محمدرضا درافشار، رئیس انجمن صنایع لوازم خانگی کوچک نیز در این نشست با بیان اینکه فقط یک درصد کارت‌های خرید اعتباری کالا در کشور توزیع شد،‌ گفت:‌ بر این اساس عنوان کردند که اجرای طرح موفق نبوده است. 

وی تصریح کرد: 6 ماه کارخانه‌های لوازم خانگی را با رکود مواجه کردند و بدترین صدمه را به بخش تولید زدند، در آخر هم گفتند که کالاهای داخلی بی‌کیفیت بوده است. 

* توزیع 700 هزار دستگاه تلویزیون قاچاق با شبکه سازمان‌دهی شده.

در ادامه شهیدی با اشاره به اینکه در حال حاضر تمام تلویزیون‌هایی که به صورت قانونی در کشور فروخته می‌شوند، تولید داخل هستند،‌گفت: 8 هزار میلیارد تومان در این صنعت سرمایه‌گذاری شده و تولیدات تمام برندهای معروف کره‌ای، ژاپنی و چینی در داخل صورت می‌‌گیرد.

وی ظرفیت ایجاد شده برای تولید تلویزیون در کشور را 3 میلیون و 500 هزار دستگاه عنوان کرد و گفت:‌ در داخل حدود یک میلیون و 300 هزار دستگاه تلویزیون تولید می‌شود در حالی که نیاز داخل به 2 میلیون دستگاه می‌رسد و حدود 700 هزار دستگاه تلویزیون به صورت قاچاق به کشور وارد می‌شود که توزیع این کالاهای قاچاق بسیار سازمان‌یافته و بدون محدودیت در حال انجام است.

همچنین درافشار با بیان اینکه مشکل اصلی صادرات لوازم خانگی ایرانی بالا بودن قیمت تمام شده تولید است،‌گفت: در کشورهای پیشرفته از زمان تولید مواد اولیه تا خروج محصول از کارخانه حدود یک ماه زمان طی می‌شود در حالی که در ایران این مدت به بیش از یکسال می‌رسد. 

وی ادامه داد: تولیدکنندگان خارجی از تسهیلات بانکی با بهره یک درصدی برخوردار هستند در حالی که این رقم به 22 درصد می‌رسد. 

حبیب‌الله انصاری دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی نیز در این نشست با اشاره به صادرات 80 میلیون دلاری لوازم خانگی در سال 86، گفت: در انتهای سال 93،  این رقم به 300 میلیون دلار رسید که حدود 13 میلیون دلار نیز صادرات ظروف و قطعات صورت گرفته بود. 

وی تصریح کرد: در حال حاضر قیمت مواد اولیه تولید لوازم خانگی افزایش یافته اما قیمت محصولات رشدی نداشته است. بلکه با وجود رکود بازار، تولیدکنندگان محصولاتشان را با حداقل سود نیز عرضه می‌کنند؛ در این شرایط سازمان حمایت با انتشار بیانیه‌ای تولیدکنندگان را در مورد افزایش قیمت محصولاتشان تهدید می‌کنند که این مسئله به ضرر تولید داخل است.

نوع مطلب : نشست خبری، 
برچسب ها : وزارت صنعت،
لینک های مرتبط : فارس،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات