پایگاه خبری بهگزین (ویژه لوازم خانگی و آشپزخانه)
دارای مجوز از هیات نظارت بر مطبوعات و خبرگزاری ها
یکی از بازارهایی که طی چند ماه اخیر با رکود بی‌سابقه‌ای مواجه شده، بازار لوازم خانگی است ، که به دنبال آن حتی طرح‌هایی همچون طرح کارت اعتباری کالا هم نتوانسته تاثیر مثبتی بر ایجاد رونق در این بازار داشته باشد‌‌.
به گزارش خبرنگار بهگزین به نقل از پایگاه خبری تحلیلی میهن صنعت، این در حالی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز آن‌طور که باید و شاید تسهیلات مورد نیاز برای تولیدکنندگان داخلی فراهم نمی‌کند و از صنایع لوازم‌خانگی توقع دارد تا با معرفی چند برند معتبر برای حضور در بازارهای جهانی، دست به کار شوند‌‌. از این‌رو به گفته فعالان اقتصادی برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی می‌تواند تا حدی مشکلات بازار لوازم‌خانگی را حل کند‌‌.

از سویی دیگر با برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی علاوه بر افزایش سطح کیفی محصولات داخلی، با رونمایی ازمحصولات جدیدتر تولید‌کنندگان نیز برای دور نماندن از این غافله دست به رقابت می‌زنند‌.

به‌طوری که در شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی لوازم‌خانگی که ماه جاری  در تهران برگزار شد، کیفیت کالاهای عرضه‌شده ایرانی به استانداردهای جهانی نزدیک‌تر شده بود تا جایی که خارجی‌ها به صراحت اذعان کردند که دیگر بازار ایران را زنگ تفریح کالاهای خود نمی‌دانند و معتقدند برای فروش کالاهای خود باید از سد کالاهای ایرانی بگذرند.

در حالی که شرایط نابسامان اقتصادی ایران بسیاری از فعالان اقتصادی و مردم را نگران کرده است، دولت با اخذ تصمیمات کارشناسی نشده و بی‌موقع شرایط را بیش از پیش برای فعالان بخش‌خصوصی و تولیدکنندگان داخلی سخت می‌کند‌‌.

به‌طوری که همین چند روز پیش به دلایل مختلفی قیمت دلار با افزایش قابل توجهی روبه‌رو شد و به بیش از چهار هزار تومان رسید در حالی که 90 درصد از صنایع کشور ما وابسته به واردات مواد اولیه است و افزایش قیمت دلار منجر به افزایش قیمت تمام‌شده کالا‌های تولید داخل می‌شود‌‌.

در این صورت تولیدکنندگان داخلی نه تنها نمی‌توانند کالاهای قابل رقابت با اجناس خارجی از لحاظ قیمت تمام‌شده برای بازار داخل تولید کنند بلکه توانایی صادرات را نیز به کلی از دست خواهند داد‌‌.

بر همین اساس با اینکه قیمت دلار در حال حاضر کاهش یافته است اما فعالان اقتصادی دچار نگرانی جدیدی شده اند و از این موضوع واهمه دارند که دولت بار دیگر برای جبران کسری بودجه خود دلار را با دست خود گران کند‌‌. از همین‌رو تولیدکنندگان داخلی که در حال حاضر با رکود و مشکلات تولید روبه‌رو هستند، دچار شوک جدیدی نیز خواهند شد‌‌.
شرایط نابرابر تولید

در همین راستا عضو اتحادیه انجمن صنایع لوازم‌خانگی با انتقاد از سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت به «جهان‌صنعت» گفت: در حال حاضر دولت به لحاظ اعطای تسهیلات مناسب برای خرید ماشین آلات جدید، اعطای تکنولوژی‌های روز دنیا به کارخانه‌ها، ایجاد امکانات مورد نیاز و‌.‌.‌‌. چندان اهمیتی به تولیدکنندگان داخلی نمی‌دهد در حالی که در کشوری مانند ژاپن نه تنها دولت به تولیدکنندگان وام بدون بهره می‌دهد بلکه سیاست‌های تشویقی مناسب نیز برای تولید با کیفیت در نظر گرفته شده است‌.

دکتر مرسل صدیق اظهار کرد: در حالی که تکنولوژی‌های موجود در ایران قابل مقایسه با نمونه‌های خارجی نیست، در نمایشگاه‌هایی مانند نمایشگاه لوازم‌خانگی به شرکت‌کنندگان خارجی بسیار بها داده می‌شود در صورتی که به عقیده من، هنوز زمان آن نرسیده که تولیدکننده‌های خارجی و داخلی در کنار یکدیگر به ارائه توانمندی‌های خود بپردازند‌.

وی گفت: به عنوان مثال در حال حاضر در بخش تولید پوشاک و نساجی، تولیدکنندگان کشور توانمندی‌های زیادی برای رقابت با خارجی‌ها دارند اما به دلیل مشکلاتی همچون نبود ماشین‌آلات مدرن و نداشتن بودجه برای خرید چنین دستگاه‌هایی نمی‌توانند درخصوص تولید پارچه با همتایان خارجی خود به رقابت بپردازند‌.

عضو اتحادیه انجمن صنایع لوازم‌خانگی اظهار کرد: از این پس لازم است تا سیاست‌های دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت به سمت انتقال تکنولوژی به تولیدکنندگان داخلی، تامین ارز و امکانات مورد نیاز برای آنها و‌.‌.‌‌. هدایت شود تا به این صورت تولیدکنندگان داخلی با شرایط برابر بتوانند به سمت رقابت با کالاهای خارجی پیش بروند‌.

وی خاطرنشان کرد: ایران در حال حاضر همچنان با بحران تحریم‌ها روبه‌رو بوده و در شرایط فعلی نیاز است تا اصول توسعه صنعتی توسط دولت تامین شده و امکانات لازم برای انتقال ابزار دانش فنی در سطح کشورهای پیشرفته فراهم شود‌‌. این در حالی است که به نظر می‌رسد دولت امکانات را در دست خودش نگه داشته و چندان میل ندارد آن را با تولیدکننده‌های داخلی شریک شود‌.

وی در خصوص نوسانات نرخ ارز نیز بیان کرد: دولت باید در راستای یکسان‌سازی نرخ ارز قدم بردارد نه اینکه با بی‌توجهی، بازار ارز را به حال خود رها کند‌‌. افزایش قیمت دلار فقط تولیدکننده‌های داخلی را با مشکلات بیشتری روبه‌رو خواهد کرد و قدرت رقابت تولیدکننده‌های ایرانی را با خارجی‌ها بیشتر کاهش خواهد داد‌.

کیفیت چشمگیر کالاها

عضو اتحادیه انجمن صنایع لوازم‌خانگی همچنین با اشاره به نمایشگاه لوازم‌خانگی گفت: شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی لوازم‌خانگی از جهت شرایط عمومی غرفه‌ها و عرضه محصولات باکیفیت و چشمگیر توسط تولیدکنندگان داخلی در شرایط خوبی برگزار شد و به اتمام رسید‌.

وی اظهار کرد: در این دوره از نمایشگاه تعداد بازدیدکنندگان خارجی با افزایش زیادی روبه‌رو شده بود به‌طوری که به گفته بسیاری از این بازدیدکنندگان، رقابت در بازار ایران بسیار مشکل شده چراکه سطح کیفی محصولات ایران به تایید استانداردهای جهانی رسیده است‌.

صدیق با اشاره به رضایت بسیاری از بازدیدکنندگان ایرانی و خارجی افزود: برخی کارشناسان در روزهای آغاز نمایشگاه لوازم‌خانگی هم بر این موضوع تاکید داشتند که کیفیت کالاهای تولید داخل از لحاظ جنس، رنگ و زیبایی نسبت به دوره‌های قبل با بهبود زیادی مواجه شده است‌‌.

وی در پاسخ به این سوال که برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی به نفع تولید ملی است یا خیر، بیان کرد: اگرچه نمایشگاه لوازم‌خانگی برای به نمایش گذاشتن توانمندی‌های شرکت‌های تولیدکننده ایران برگزار می‌شود اما نمی‌توان گفت با انجام این کار به تنهایی، تولید ملی تقویت می‌شود چراکه تولید ملی در کارخانه‌ها انجام می‌شود و در حال حاضر باید به آنها رسیدگی شود‌.

عضو اتحادیه انجمن صنایع لوازم‌خانگی با انتقاد از نحوه برگزاری نمایشگاه لوازم‌خانگی بیان کرد: با توجه به همزمانی برگزاری نمایشگاه لوازم‌خانگی با افزایش سرمای هوا، تا آخرین روز از برگزاری این نمایشگاه نیز گرمای کافی در سالن‌ها وجود نداشت در حالی که اگر متولیان برگزارکننده این نمایشگاه چند روز زودتر از شروع به کار نمایشگاه، وسایل گرمایشی را فراهم می‌کردند، مشکلی برای تولیدکنندگان به وجود نمی‌آمد‌.

وی همچنین بیان کرد: اوضاع مسیرهای دسترسی به نمایشگاه چنان نابسامان بود که شرکت‌کنندگان باید چندین ساعت را در اتومبیل‌های خود در ترافیک می‌ماندند‌‌. بنابراین انتظار می‌رود برای سال بعد به حل مشکلات این نمایشگاه توجه شود‌.

رکود کمرنگ نمی‌شود

صدیق در پاسخ به این سوال که آیا نمایشگاه لوازم‌خانگی با استقبال مردم مواجه شده و می‌توان به از بین رفتن رکود در این حوزه امیدوار بود یا خیر، گفت: بیشتر بازدیدکنندگان در این نمایشگاه صاحبان صنایع مختلف بودند که برای ارزیابی رقبای داخلی خود و بررسی شرایط تولید داخلی به آنجا آمده بودند‌‌.

به‌طور کلی نمایشگاه لوازم‌خانگی نوعی دید و بازدید میان تولیدکنندگان انواع کالاهای لوازم‌خانگی است که بیشتر برای مقایسه و افزایش کیفیت کالاهای تولید شده در داخل کشور مفید است‌‌.

وی در ادامه اظهار کرد: برخی مردم هم برای مشاهده کالاها‌، بررسی قیمت و ارزیابی کالاهای عرضه شده در این نمایشگاه به آنجا آمده بودند اما با توجه به اینکه در نمایشگاه لوازم‌خانگی خرید و فروشی انجام نمی‌شود، نمی‌توان ادعا کرد که رکود از این پس کمرنگ شود‌.

گفتنی است شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی لوازم‌خانگی در حالی به کار خود پایان داد که در آن 450 شرکت داخلی و خارجی از ایران و 17 کشور از جمله ترکیه، چین، اسپانیا، ایتالیا، آلمان، فرانسه، چک، مالزی، ژاپن، کره‌جنوبی، استرالیا، هند و انگلیس جدیدترین کالاها، لوازم، تولیدات و محصولات خود را ارائه کردند‌‌.

همچنین استانداری تهران در جریان بازدید از نمایشگاه لوازم‌خانگی، روند رشد اقتصادی تولید‌کنندگان داخلی در حوزه تولید لوازم‌خانگی را مثبت ارزیابی کرد و تصریح داشت که تولیدات داخلی بخش لوازم‌خانگی و نیز در سایر حوزه‌ها با پیشرفت چشمگیری روبه‌رو شده است‌‌.

نوع مطلب : گزارش، 
برچسب ها : رکود، نمایشگاه، کالای ایرانی، کیفیت،
لینک های مرتبط : میهن صنعت،
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو