پایگاه خبری بهگزین (ویژه لوازم خانگی و آشپزخانه)
دارای مجوز از هیات نظارت بر مطبوعات و خبرگزاری ها
بخش دوم گزارش برنامه این هفته «ثریا» با موضوع نقد آگهی‌های بازرگانی در رسانه ملی در ادامه می آید. 

نماینده سامسونگ:محصولات سامسونگ و تولیداتش را کاملا داخلی می‌دانیم!!

حسن خلیل‌زاد، نماینده شرکت سامسونگ که به صورت تلفنی میهمان این هفته برنامه بود در ابتدا با گلایه از ثریا گفت، خوب بود که شرکت سامسونگ هم به صورت حضوری در برنامه حاضر می شد تا فرصت کافی برای بیان نظرات خود می داشت! مقصودی هم در پاسخ گفت: ما برای همین شما را دعوت کرده ایم تا پاسخ سوالات را بدهید، البته شما فرصت تبلیغاتی به اندازه کافی در رسانه داشته اید و خواهید داشت اجازه بدهید این یک ساعت ثریا بیشتر در اختیار تولید کنندگان داخلی باشد!

خلیل زاد در پاسخ به این سوال مجری برنامه که سامسونگ را تولید ایران می‌دانید اظهار داشت: محصولات سامسونگ و تولیداتش را کاملا تولید داخل می‌دانم.

وی ادامه داد: به این ماجرا اشاره خوبی داشتید که بین محصول و برند فاصله است؛ یک کشوری مانند هند اصولا استراتژی توسعه صنعتیش را برمبنای تولید قرار داده و الان هم تبلیغ می‌کند و روی این ماجرا کار می‌کند و در ذهن سرمایه گذار جهان این را به عنوان یک استراتژی گذاشته است.

خط مونتاژ خوبی وارد کرده‌ایم‌!

نماینده شرکت سامسونگ در ادامه بیان داشت: بنده متخصص اقتصاد و توسعه صنعتی نیستم که بخواهم نظر دهم که این استراتژی درست یا غلط است ولی به هر حال بین تولید محصول و برند فاصله است؛ ما محصولی را که تولید می‌کنیم مطمئن هستیم که تولید داخل است و معتقدیم این محصول با کیفیت‌ها و استانداردهای جهانی تولید می‌شود و دقیقا از نظر کیفیت‌‌ همان محصولی است که در سراسر دنیا مصرف می‌شود و ما معتقدیم مصرف کننده ایرانی حق انتخاب به معنی واقعی دارد که بتواند کیفیت و قیمت مناسب را انتخاب کند.

تاکنون هیچ فناوری منتقل نشده ولی به به فکرش هستیم!

وی عنوان کرد: محل نزاع اینجاست که ما تعیین کنیم راجع به چه چیزی صحبت کنیم؛ اگر راجع به محصول صحبت می‌کنیم بله حتما محصول ما تولید داخل است و خیلی خوشحالیم که در ایران یک خط بسیار پیشرفته یخچال را در شش ماه آینده راه اندازی می‌کنیم و مدام این تکنولوژی را پیش خواهیم برد. یک اختلاف دیدگاهی بین ما و دوستان شاید باشد و من فکر می‌کنم انتقال تکنولوژی موضوع بسیار مهمی است و باید گام به گام انجام شود دوستان هم کم و بیش این کار را کرده‌اند.

خلیل‌زاد گفت: در بین تولید کننده‌های ایرانی کمتر تولید کننده‌ای را پیدا می‌کنید که همه قطعات مورد نیاز را خودش تولید کند؛ گاهی دوستان یک خط دسته دوم را خریداری می‌کنند و در ایران شروع به تولید می‌کنند. وی اضافه کرد: ما در لوازم خانگی سابقه داریم و دیروز و امروز وارد این بازار نشده‌ایم؛ ما نام‌های بزرگی مانند ارج و آزمایش داشتیم که متاسفانه سومدیریت باعث شد این واحدهای تولیدی امروز نتوانند در جایگاهی که درشان کشور ایران باشند قرار بگیرند.

دولت سیاست خاصی در میزبانی از برندهای خارجی ندارد!

فضلی پور ادامه داد: زمانی که شرکت نیسان به کشور انگلستان برای تولید ورود کرد، قوانین انگلستان شرکت نیسان ژاپن را موظف کرد تا ۶۰ درصد ارزش اضافیش را باید از داخل کشور تامین کند و طی یک برنامه زمان بندی شده طی دو سال این ارزش را از ۶۰ درصد به ۸۰ درصد برساند؛ همان سیاست‌های "تی ان سی" که برندهای بزرگ دنیا امروز به خاطر پایین آوردن هزینه تولید از آن روش استفاده می‌کنند و دقیقا مبتنی بر همین روش‌هاست، یعنی کشوری که میزبان برند خارجی است سیاست‌هایش را برای تولید محصول مشخص می‌کند که تا چند درصد باید ارزش اضافی‌اش را از داخل کشور تامین کند.

جذب سرمایه گذار خارجی به بهای نابودی تولید داخل!

این متخصص حوزه برند تاکید کرد: در فضای تجارت آزادی که ما امروز در آن قرار داریم همه برند‌ها می‌توانند در کشور حضور داشته باشند اما سیاست‌های دولت است که باید مشخص کند که سرمایه گذاری که برند خارجی در کشور انجام می‌دهد در ‌‌نهایت به نابودی تولید داخل منتهی نشود؛ آیا این سرمایه‌گذاری فضا را برای یک رقابت سالم فراهم می‌کند یا خیر؟

وی ادامه داد: در سال 1997 یک تئوری سرمایه گذاری سوخته بوجود آمد، زمانی که قرار شد شرکت دوو به دلایل متعدد واگذار شود بخش خودرو را به جنرال موتورز آمریکا واگذار کردند که امروز با برند دوو خودرو و یا GM تولید می‌کند و حتی بخشی از آن را به ایران وارد کردند و لایسنس تولید می‌شود؛ این‌ها سیاست‌هایی است که کشور پذیرنده در قبال برند مادر لحاظ می‌کند.

فضلی‌پور تاکید کرد: این ایراد به برند خارجی وارد نیست که براساس چه فرمولی انجام می‌شود؟ در داخل کشور است که باید سیاست‌هایی را مشخص کنیم وقتی که برند خارجی ورود می‌کند تا محصولش را در اینجا تولید کند، براساس چه ضوابطی، چند درصد آن باید در داخل کشور باشد.

در حالی که برندهای خارجی حقوق مصرف کننده را رعایت نمی‌کنند تولید داخل متهم به بی کیفیتی است!

محمدرضا دیانی در میان اظهارات فضلی‌پور تاکید کرد: ما بحثمان این است که متاسفانه تولید داخل متهم به بی‌کیفیتی می‌شود؛ آمار را از سازمان حمایت از مصرف کننده بگیرید و ببینید چقدر علیه همین برندهای معروف خارجی شکایت داریم که حقوق مصرف کننده را رعایت نکرده‌اند و چقدر مردم از خدمات این برندها شاکی هستند که شما اگر آمار بگیرد مطمئن باشید که بعضی از همین برندهای خارجی از رعایت حقوق مصرف کننده شکایت‌های سنگینی دارند؛ در بررسی‌ها مشخص شد یکی از برندهای خارجی گرید انرژیa  را تقلبی درج کرده بود!

رقابت ناسالم کمر تولید داخل را شکسته نه کم کیفیتی!

وی بیان داشت: ما راجع به واردات هیچ بحثی نداریم، راجع به رقابت هم بحث نداریم چراکه توان رقابتی در صنعت لوازم خانگی به شدت و با قوت و به طور کامل وجود دارد بلکه آن چیزی که وجود دارد رقابت ناسالم و نابرابر است؛ برندهای خارجی را مشخص کنید، اگر توانستید مشخص کنید واردات این برندها در سال گذشته به چه میزان بوده و به چه میزان مالیات پرداخت کرده‌اند.

چرا عملکرد این برندهای خارجی شفاف نیست!

رئیس انجمن تولید کنندگان لوازم خانگی ادامه داد: آیا زمانی که یک کاری هزار میلیارد هزینه داشت نباید شفافیت در آن وجود داشته باشد؟ ما معتقدیم باید واردات شفاف شود؛ ما می‌گوییم از رانت‌های قانونی استفاده نکنیم، ما می‌گوییم براساس قانون، واردات انجام شود و قانون رقابت وجود داشته باشد؛ اینکه در شرایط تحریم و در شرایط نابرابری اقتصاد دستمان را بسته‌اند، قطعا نمی‌توانیم رقابت کنیم و رقابت در این عرصه سخت است.

وی ادامه داد: نرخ پول در کشور کره جنوبی ۳ درصد است و نمایندگی‌اش در ایران ۳۰۰ میلیون دلار اعتبار با نرخ بهره دو، سه درصد می‌دهد اما من تولید کننده ایرانی باید با بهره ۲۸درصد از بانک بگیریم که این بستر نابرابر است.

بودجه صداوسیما در مقابل بودجه شرکت‌های خارجی، هیچ است!

صدا و سیما در تسخیر برندهای خارجی است!

دیانی تاکید کرد: صدا و سیمای ما خیلی راحت با نرخ ارز ۳ هزار و ۷۰۰ تومان تبلیغات را در اختیار آن‌ها قرار داده و این برای این برندهای خارجی پولی نیست، حتی آقایان کل بودجه صدا و سیما را بخواهند بدهند در مقابل فروشی که انجام می‌دهند هیچ است و به نظر من کلا قرارداد ببندند با صدا و سیما که کاملا در اختیار آقایان گذاشته شود که وقت کافی برای تبلیغات داشته باشند.

وی اضافه کرد: مسئله نابرابری بستر یک چیز است و ما بر روی بستر بحثی نداریم ولی آیا واقعا روی همین بستر‌ها و قوانین موجودی که امروز وجود دارد و براساس همین قوانین موجود، رقابت واقعی و قانونی انجام می‌شود یا خیر؟

فضلی‌پور در میان اظهارات دیانی گفت: زمانی که هنوز آمریکا مستعمره انگلستان بود انگلستان به آمریکا اجازه نداد که کارخانه تولید و برش فولاد را راه اندازی کند چراکه نمی‌خواست این دانش فنی به آمریکایی‌ها برسد تمام تلاشش این بود که آمریکایی‌ها صرفا چدن و میلگرد را تولید کنند و هیچ وقت به تولید ورقه فولاد نرسند؛ این سیاست‌هایی است که کشور مادر برای خودش به وجود می‌آورد که آیا فضایی را باید به وجود بیاورد که تولید کننده داخلی خودش رشد کند یا خیر؟

محسن مقصودی خطاب به خلیلی‌زاد تصریح کرد: بسیاری معتقدند تا زمانی که برند یک محصول ایرانی نباشد ما نمی‌توانیم بگوییم که این محصول ایرانی است و امکان صادرات هم وجود ندارد؛ سوالم این است که سامسونگ الان در ایران امکان صادرات دارد؟

خلیل‌زاد در پاسخ به این سوال بیان داشت: ما راجع به این ماجرا عملا همه توافق داریم که محصول تولید داخل است و در واقع محصول ایرانی است.

مونتاژ کاری، تولید داخل نیست!

دیانی نیز در میان اظهارات خلیل‌زاد تصریح کرد: ما اصلا چنین چیزی را قبول نداریم و کار‌شناسی شده عرض می‌کنیم که این حرف صددرصد دروغ است و به مونتاژ، تولید داخل نمی‌گویند.

خلیل‌زاد گفت: ما در شرکت‌مان ۲ هزار و ۵۰۰ نفر شاغل داریم که به صورت مستقیم در این مجموعه کار می‌کنند و در تولید در ایران شریک هستند که اگر کل این شبکه را بررسی کنیم ۳۰ هزار نفر به صورت مستقیم وغیرمستقیم در این مجموعه فعال هستند.

سامسونگ با این همه فروش فقط 2500 نفر اشتغال مستقیم  ایجاد کرده؟

خلیل زاد در خصوص سوال مقصودی مبنی بر اینکه آیا می‌توانید لیست بیمه این 30هزار نفر را در اختیار ما بگذارید گفت: ما برای 2500 نفر بیمه داریم و مابقی افراد بصورت غیر مستقیم فعالیت دارند. مجری هم گفت: پس با این حساب اشتغال آنها وابسته به سامسونگ نیست هر شرکت دیگری هم که کالا بفروشد آنها شاغل خواهند بود!

مقصودی سوال کرد، با توجه به اینکه سامسونگ کره بخش بزرگی از بازار لوزام خانگی ایران شامل، تلویزیون، یخچال و فریزر، اجاق گاز، کولر گازی و همچنین بخش وسیعی از بازار موبایل ایران را در اختیار دارد، آیا برای همه این محصولات در داخل خط تولید و مونتاژ دارید؟

مجموعه های مختلف تولیدی متفاوت است. بحث موبایل بحث متفاوتی است و لذا اجازه دهید فعلا به آن ورود نکنیم!

مقصودی هم گفت: به نظر می رسد شما فقط چند محصول را در داخل مونتاژ می کنید که عمق تولید داخل هم در این چند محصول بنابر گفته وزارت صنعت بین 10 درصد تا 30 درصد است. نماینده شرکت سامسونگ در پاسخ به مجری در خصوص نظر وزرات صنعت، که می گوید عمق ساخت داخل سامسونگ آنهم در محصولاتی که در ایران تولید می شود، بین 10 الی 30 درصد بیشتر نیست، گفت: عمق تولید ما در محصولات مختلف فرق می‌کند برای نمونه تلویزیون را کاملا در داخل تولید می‌کنیم و درخصوص اینکه قطعاتی وجود دارد که وارد می‌کنیم، بحثی نداریم ولی جالب این است که برخی از تولیدکنندگان داخلی حتی فومی که کارتون را می‌پیچند از خارج وارد می‌کنند.

وی گفت: همانطور که شما دغدغه مملکت را دارید و‌‌ همانطور که شما می‌خواهید همزمان با اینکه یک فعالیت اقتصادی انجام می‌شود در کنارش اشتغال تولید کنید و مشکلات مملکت را حل کنید، ما هم همین فکر را می‌کنیم.

نماینده شرکت سامسونگ تاکید کرد: یک گروه ایرانی تشکیل شده که گام به گام تلاش در جهت انتقال تکنولوژی دارند و ما معتقدیم به نسبت ۵ سال قبل به مراتب عمق تولید داخلی و دانش فنی‌مان بیشتر شده است.

فرار رو به جلوی نماینده سامسونگ!! مخالفت نماینده سامسونگ از لزوم داشتن طراحی داخلی کالاها؟

خلیل‌زاد در پاسخ به این سوال مقصودی مبنی براینکه طراحی ایرانی در کدام یک از محصولات وجود دارد، تصریح کرد: ما در طراحی‌ها هم همکاری می‌کنیم! محصولاتی که می‌گویید داخلی هستند حتی قالبشان را از چین می‌آورند ولی شما از ما سوال می‌کنید که آیا طراحی‌تان ایرانی است؟

مقصودی با بیان اینکه ما در ثریا برنامه انتقادی نسبت به این شرکت‌ها هم رفته‌ایم، گفت: وقتی یک محصولی با برند ایرانی شروع می‌کند و حتی در ابتدای کار فناوری را منتقل می‌کند، می‌توان امیدوار بود که با سیاست‌های دولت حمایت شود و بعد از یکی دو سال فناوری را به صورت کامل منتقل کند و کم کم عمق تولید داخلی اش بیشتر شود. اما زمانی که شما با برند خارجی و فناوری خارجی اینجا مونتاژ و یا تولید می کنید تا ده سال آینده هم همه بازار در خدمت سامسونگ و ال جی به عنوان برندهای خارجی است و با این روش بازار بزرگ ایران تا ابد در اختیاز شرکتهای خارجی است. لذا این دو روش با هم خیلی فرق دارند.

نماینده شرکت سامسونگ اظهار داشت: تفاوت من با یک شرکت ده نفره که جنس را وارد می‌کند و در ایران می‌فروشد این است که در شرکت ما برای 2500 نفر اشتغال ایجاد شده؛ من با شما مخالف هستم.

مدیر شرکت ایرانی سامسونگ از توان داخل شوکه شد!

دیانی در میان اظهارات خلیل‌زاد، تاکید کرد: در برنامه پایش با آقای برخوردار که مدیر عامل بخش تولید بودند، مناظره کردیم؛ همان جملاتی که ایشان می‌گوید که کالاهای ایرانی از خارج وارد می‌شود را مطرح کردند و با من تماس گرفتند که اگر راست می‌گویید من صبح زود بازدیدی از کارخانه شما داشته باشم؛ صبح ایشان را به کارخانه دعوت کردم و گفتم نه تنها کارخانه من، در مشهد و تبریز و تهران سه چهار کارخانه دیگر وجود دارد که می‌توانید بازدید داشته باشید؛ ایشان فردای آن روز به کارخانه ما آمدند و یک بازدیدی که فکر نمی‌کردند من اجازه دهم، انجام شد؛ ایشان همانروز بعد از بازدید گفتند که من واقعا فکر نمی کردم صنعت ما اینقدر بومی سازی شده باشد.

صدا وسیما برای فهمیدن تولید داخلی بودن گروه حقیقت یاب تشکیل دهد!

دیانی به عنوان یک راهکار برای رفع این شبهه اعلام کرد، بهتر است یک کاگروه تخصصی از انجمن تولیدکنندگان، شورای رقابت و صدا و سیما تشکیل شود و شما در سامسونگ دعوت کنید تا کارخانه‌ شما را ببینند و نظر کارشناسی ارائه بدهیم و یک ماه بعد در ثریا دوستان برنامه بگذارند تا نتیجه مشخص شود که آیا محصولات امثال سامسونگ ایرانی است یا خیر؟

وی ادامه داد: آقای پورمحمدی که در صدا و سیما زحمت می‌کشند‌‌، همانطور که رسانه را در اختیار آقایان قرار داده‌اند، به ما هم دو، سه ساعت وقت بدهند تا با فیلم و گزارش متقن با آقایان مناظره ‌کنیم.

رئیس انجمن تولید کنندگان لوازم خانگی در پایان خاطر نشان کرد: درنهایت باید بگویم که برای این کار باید یک راهکار کار‌شناسی متقنی تعریف شود، وزارت صنعت و حتی خود صدا و سیما کار‌شناسی کند و یک کار متقن محکم داشته باشیم.

نقش دولت کره در تبدیل سامسونگ از فروشندگی  سبزی و ماهی به یک برندملی!

مقصودی از فضلی پور سوال کرد، آیا نمی شود به برندهای خارجی نظیر سامسونگ پیشنهاد داد که یک برند داخلی در ایران ثبت کنند و با نام برند داخلی تولید کنند تا تولید داخل تقویت شود؟

فضلی‌پور در پاسخ گفت: سامسونگ یک برند خوب جهانی است و سال قبل با ارزش ۴۵ میلیارد دلار هفتمین برند خوب دنیا شده است؛ سامسونگ از ۱۹۳۸ با کار صادرات میوه و سبزیجات تازه و ماهی شروع کرد و بعد وارد  تجارت شکر و پارچه شد و بعد شرکت نیمه رسانای کره را خرید و وارد این عرصه شد؛ این سیر نشان می‌دهد که اراده یک دولت پشتش بود که یک برند ملی شود و انتقاد من بیشتر به سیستم خودمان است که ما این کار را نکردیم و در هیچ زمینه‌ای در یکی از حوزه‌ها هم برند ملی نداریم و باید از این درس بگیریم.

مقصودی نیز خاطر نشان کرد: اگر انتقادی هست به سامسونگ و امثال آن نیست؛ انتقادی است که به مسئولین دولتی و رسانه‌ای خودمان داریم و این است که چرا از تولید داخل حمایت نمی‌کنند. و چرا برندهای خارجی امکان تبلیغات گسترده در ایران دارند در خالی که این خلاف قانون است.

مخالفت نماینده سامسونگ از بازدید تخصصی از کارخانه‌اش

در ادامه خلیل‌زاد در خصوص پیشنهاد بازدید کمیته تخصصی از کارخانه اش برای مشخص شدن میزان عمفق تولید داخلی محصولاتش گفت: در خصوص بازدید باید بگویم که ما چون دانش فنی داریم، یک محدودیت‌هایی در باز کردن اسرارمان داریم و شاید دانش فنی دوستان اینقدر نیست که نگران باشند اما ما یک دانش بومی داریم که در ایران نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم!

نوع مطلب : گزارش، 
برچسب ها : انجمن تولید كنندگان لوازم خانگی، برند های خارجی، تبلیغات، رسانه ملی،
لینک های مرتبط : فارس،
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :